Read ...o psu nemluvě by Connie Willis Free Online


Ebook ...o psu nemluvě by Connie Willis read! Book Title: ...o psu nemluvě
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 17.27 MB
City - Country: No data
The author of the book: Connie Willis
Edition: Triton
Date of issue: November 21st 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Loaded: 2992 times
Reader ratings: 7.2

Read full description of the books:Jak to dopadne, když ohavný výplod viktoriánského užitého umění začne ovlivňovat budoucnost na stovky let dopředu, když se slečinka v bílých krajkách nedostane tomu pravému a když Němci včas neshodí bomby na Londýn? To nevědí ani dva hodně unavení historici, kteří se tohle všechno vydávají do minulosti napravit. A protože jim v práci překáží také několik odhodlaných starších dam, zamilovaných kaplanů a zmatených akademiků, nebudou to mít vůbec jednoduché. Vydejte se po Temži proti proudu času! Bude to divoká honička za záchranu jedné kočky, jedné svatby a vůbec světa, jak ho známe, o psu nemluvě. Ohlasy: „Jak vtipné! Chytře napsané, úžasné postavy, skvělá zápletka. Prostě skvost. Cestování časem, budoucnost, historie, romantika, komedie, mystika – vše v jednom. Má to styl a šmrnc. Imaginativní a okouzlující od začátku do konce. O psu nemluvě je opravdový klenot.“ Rendezvous „Connie Willisová se v O psu nemluvě překonala. Čtenáři se od knihy nebudou moci odtrhnout, ale ani ji nebudou chtít dočíst… Okouzlující.“ The Sunday Advocate Kniha získala cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu za rok 2012 v kategorii Nejlepší SF


Download ...o psu nemluvě PDF ...o psu nemluvě PDF
Download ...o psu nemluvě ERUB ...o psu nemluvě PDF
Download ...o psu nemluvě DOC ...o psu nemluvě PDF
Download ...o psu nemluvě TXT ...o psu nemluvě PDFRead information about the author

Ebook ...o psu nemluvě read Online! Constance Elaine Trimmer Willis is an American science fiction writer. She is one of the most honored science fiction writers of the 1980s and 1990s.

She has won, among other awards, ten Hugo Awards and six Nebula Awards. Willis most recently won a Hugo Award for All Seated on the Ground (August 2008). She was the 2011 recipient of the Damon Knight Memorial Grand Master Award from the Science Fiction Writers of America (SFWA).

She lives in Greeley, Colorado with her husband Courtney Willis, a professor of physics at the University of Northern Colorado. She also has one daughter, Cordelia.

Willis is known for her accessible prose and likable characters. She has written several pieces involving time travel by history students and faculty of the future University of Oxford. These pieces include her Hugo Award-winning novels Doomsday Book and To Say Nothing of the Dog and the short story "Fire Watch," found in the short story collection of the same name.

Willis tends to the comedy of manners style of writing. Her protagonists are typically beset by single-minded people pursuing illogical agendas, such as attempting to organize a bell-ringing session in the middle of a deadly epidemic (Doomsday Book), or frustrating efforts to analyze near-death experiences by putting words in the mouths of interviewees (Passage).


Reviews of the ...o psu nemluvě


LUCAS

After reading this book, Your life will change!

SONNY

An interesting book that says more than you can fit

LAYLA

Fantastic book!

BENJAMIN

Watch out! Maybe a fundamental change in your life!

LAYLA

The book has disappointed, little new, lots of water!
Add a comment
Download EBOOK ...o psu nemluvě by Connie Willis Online free

PDF: o-psu-nemluv.pdf ...o psu nemluvě PDF
ERUB: o-psu-nemluv.epub ...o psu nemluvě ERUB
DOC: o-psu-nemluv.doc ...o psu nemluvě DOC
TXT: o-psu-nemluv.txt ...o psu nemluvě TXT